مجله اینترنتی وبلایت

فروشگاه های آنلاین وبلایت

مجله اینترنتی وبلایت

قطعه اشتیاق از عمر خیرت آهنگساز مصری

سعید ایل بیگی | شنبه | 1397/04/02 | 09:30 | شماره ی اول

0

1629

ویدئوهای قطعه اشتیاق از عمر خیرت آهنگساز مصری صداهای قطعه اشتیاق از عمر خیرت آهنگساز مصری تصاویر قطعه اشتیاق از عمر خیرت آهنگساز مصری

عمرخیرت بخصوص با موسیقی فیلم هایش شهرت جهانی یافته است. آهنگهایی که خیرت برای فیلم ها و سریالهای تلوزیونی مصر ساخت، اّهنگسازی تلوزیونی رو وارد عصر جدیدی در بین کشورهای عرب کرد. خیرت آهنگساز و رهبر کنسرواتور مصر هم هست

"عمر خیرت" ( ( Omar khayrat)  آهنگساز ، پیانیستت و بناینگذار ارکستر مصری است .

او  در سال ۱۹۴۷ در مصر متولد شد . تحت تاثیر عمویش ابوبکر خیرت که از بزرگترین آهنگسازان مصر و موسس کنسرواتور مصر است به موسیقی روی آورد  و در سن ۱۲ سالگی به عنوان پیانیست به کنسرواتوار قاهره پیوست و چند سال بعد برای تکمیل تحصیلات خود به انگلیس رفت و همین امر سبب شده که امروزه موسیقی وی به عنوان پلی بین موسیقی عربی و غربی شناخته شود .

وی تا کنون برای بیش از ۵۰ فیلم آهنگسازی کرده و که در مجموع برایش بیش از ۲۰ جایزه معتبر همچون شوالیه طلایی و اسکار خاورمیانه را به ارمغان آورد . او همچنین در رویدادهای بین المللی بسیاری حضور یافته که از بارزترین آن ها می توان به جشن ملی عمان در سال ۱۹۹۳ ، مراسم افتتاحیه کتابخانه اسکندریه ۱۹۹۶ و ۳ بار حضور در جشن تمدن ها در اسپانیا اشاره کرد .

عمرخیرت بخصوص با موسیقی فیلم هایش شهرت جهانی یافته است. آهنگهایی که خیرت برای فیلم ها و سریالهای تلوزیونی مصر ساخت، اّهنگسازی تلوزیونی رو وارد عصر جدیدی در بین کشورهای عرب کرد. خیرت آهنگساز و رهبر کنسرواتور مصر هم هست و یکی از ویژگی های آهنگش ارتباط خوب و کامل با شنونده عادي و غیر موسیقایی در عین سنگین و هنرمندانه بودن آهنگهاش هست.

او آلبوم "فاطمه" را سال 1984 برای فیلم "شبی که فاطمه دستگیر شد" ساخت و شاید مشهورترین اثرش و الهام بخش ترین موسیقی ارکسترال جهان عرب باشد.

 آهنگهای خیرت گاها در برنامه های تلوزیونی ایران هم پخش و استفاده میشه.بسیاری از  آلبوم های عمر خیرت مربوط به سریال ها و فیلم های سینمایی مصر با موضوعات عاطفی و گاها دینی و اجتماعی هستند.

در ادامه نسخه صوتی قطعه "اشتیاق" از این آلبوم و اجرای ارکسترال همین قطعه را ملاحظه بفرمایید.

 

0:00
0:00
فهرست پادکست ها
نظر به صورت خصوصی ارسال شود.