مجله اینترنتی وبلایت

فروشگاه های آنلاین وبلایت

مجله اینترنتی وبلایت

ساکولنت چیست؟ چند نکته برای اینکه از دنیای ساکولنت ها سردربیاوریم

سعیده زنگنه ( سردبیر ) | شنبه | 1397/04/02 | 09:30 | شماره ی اول

0

1622

ویدئوهای ساکولنت چیست؟ چند نکته برای اینکه از دنیای ساکولنت ها سردربیاوریم صداهای ساکولنت چیست؟ چند نکته برای اینکه از دنیای ساکولنت ها سردربیاوریم تصاویر ساکولنت چیست؟ چند نکته برای اینکه از دنیای ساکولنت ها سردربیاوریم

ساکولنت چیست؟ چند نکته برای اینکه از دنیای ساکولنت ها سردربیاوریم ساکولنت ها اهل افریقا هستند و از بیابان های خشک و بی آب آمده اند اما سازگاری شان بالاست تا جایی که بتوانند در فهرست گیاهان آپارتمانی قرار بگیرند. ساکولنت های زیبا می توانند باغچه ای رنگی را به دکوراسیون داخلی منزل شما هدیه دهد.اگر با خواندن این مطلب علاقه مند به خرید ساکولنت شدید و این گیاه زیبا و دوست داشتنی را پسندیدید به اولین گل فروشی یا بازار گل و گیاه نزدیک به منزل تان مراجعه کنید و یکی از انواع خانواده پرجمعیت ساکولنت ها را بخرید و به خانه ببرید. بازارهای گل و گیاه برای خرید به صرفه تر است و با قیمت های به مراتب پایین تر کمک می کنند تا خرید اقتصادی تری داشته باشید و ساکولنت با قیمت کمتر به خانه ببرید

 

ساکولنت چیست؟ چند نکته برای اینکه از دنیای ساکولنت ها سردربیاوریم

ساکولنت ها اهل افریقا هستند و از بیابان های خشک و بی آب آمده اند اما سازگاری شان بالاست تا جایی که بتوانند در فهرست گیاهان آپارتمانی قرار بگیرند. ساکولنت های زیبا می توانند باغچه ای رنگی را به دکوراسیون داخلی منزل  شما هدیه  دهد.

 ساکولنت در کلمه لاتین Sucus  ریشه دارد ؛ به معنی  شیره و آب گیاه . به دلیل اینکه معادل فارسی  برای کلمه ساکولنت نداریم به همین نام هم در بازار معروف شده است. ساکولنت ها از محبوب ترین گیاهان بازار گل و گیاه ایران هستند . چرا ؟

 چون هم گیاهان زیبا هستند و هم  مقاوم و همیشه سبز اند. گیاهان محبوب با خانواده پرجمعیت که گاهی تشخیص شان را از هم مشکل می کند. برای اینکه ساکولنت ها را از بقیه گونه های گیاهی تشخیص دهید به دنبال ویژگی های زیر بگردید.  ساکولنت ها 60 گونه مختلف دارند .در شکل و رنگ متنوع. ساکولنت در حقیقت صفت برای انواعی از گیاهان است که آب را در خودشان ذخیره می کنند. پس اگر گیاهی داشتید که ویژگی های زیر را داشت به احتمال زیاد شما یک ساکولنت در خانه دارید.

برگ گوشتی داشته باشد.

برگ و ساقه گیاه بافت آبدار داشته باشد

دوره گلدهی داشته باشند

گاهی تیغ دار باشد . ساکولنت تیغ دار همان کاکتوس است و برای همه ما آشنا.

گیاه ساکولنت از خانواده گیاهان گوشتی است. تحمل اش بالا ست و در دمای بالا و آب کم هم طاقت می آورد.

ساکولنت ها زیبا هستند و کم توقع . تا جایی که می توانید به راحتی  در آپارتمان هم نگهش دارید.

تکثیر و نگهداری گیاه ساکولنت پیچیده نیست . تنوع ساکولنت ها زیاد است و در شکل ها و رنگ های مختلف دیده می شوند.

اغلب گیاه ساکولنت را با کاکتوس اشتباه می گیریم . چرا ؟ چون هر دو این گیاهان از یک خانواده هستند . از خانواده گیاهان گوشتی.

در حقیقت کاکتوس ها زیر مجموعه ای از خانواده ساکولنت ها هستند.

اعضای پرجمعیت خانواده ساکولنت ها گیاهانی هستند که از آشنایی با ما خوشبخت اند :

هویا

سانسوریا

کراسولا

افوربیا

سمپرویوم

آگاو

اپونتیا

آلوئه

سدوم

هاوارتیا

باورکردنی نیست اما از گیاه ساکولنت در صنعت جواهر سازی هم استفاده می شود.  از دستبند و گوشواره و انگشتر  تا اشیای تزئینی که با ساکولنت ساخته می‌شود . جواهرات سبز و رنگارنگ می شوند که البته  فروش بالا هم دارند.

اگر گیاه گوشتی از خانواده ساکولنت ها دارید این موارد را در نگهداری از آن رعایت کنید.

هر خاکی به جز خاک برگ و کوکوییت دارید برای پرورش ساکولنت به دردتان می خورد. خاکی که زهکشی مناسب داشته باشد تا آب در اطراف ریشه های ساکولنت جمع نشود و پوسیدگی ندهد. ساکولنت ها آبدوست نیستند.

ساکولنت هایی که خیلی آب خورده باشند از رنگ رخساره شان پیداست. آبیاری ساکولنت اگر زیاد باشد برگ ها و ساقه ها پف می کنند و نرم و رنگ پریده می شوند تا جایی که رنگ برگ ها زرد یا سفید شود یا حتی رنگ اصلی ساکولنت ازدست برود. اگر رنگ ساکولنت شما به خاطر آبیاری زیاد پریده شاید با این تکنیک ساده بتوانید گیاه تان را به زندگی برگردانید به شرطی که پوسیدگی ریشه هایش مثل یک دندان کشیدنی خیلی پیشرفته نباشد . ریشه های پوسیده را از گیاه جدا کنید و گیاه تان را در خاک خشک گلدان دیگری بکارید. اگر کار از کار گذشته و پوسیدگی به ساقه ساکولنت رسیده می توانید یک چاقوی تمیز و آغشته به الکل را  بردارید و سطح ساقه گیاه را بتراشید تا جایی که فقط قسمت های سالم بماند. ساکولنت شما درمان شده و باید برای بازگشت به حالت طبیعی اش جایی بگذارید که نور کافی غیر مستقیم و گردش هوای مناسب داشته باشد. حال گیاه که جا آمد و جای خراش و تراش چاقو خوب شد ساکولنت را در یک گلدان با خاک زه کشی شده بکارید تا دوباره ریشه زایی کند.

گلدان مناسب ساکولنت باید با اندازه گیاه متناسب باشد چه از نظر قطر و چه از نظر ارتفاع. هرچقدر اندازه گلدان با اندازه گیاه متناسب باشد فرصت رشد و بالندگی برایش بیشتر است. از نظر جنس گلدان بهترین جنس گلدان ساکولنت گلدان سفالی و سرامیکی است . گلدان های پلاستیکی و شیشه ای جلوی تخلیه آب و نفس کشیدن ساکولنت ها را می گیرد.

ساکولنت ها عاشق نور زیاد هستند. بگردید و ببینید کجای آپارتمان شما از همه جای آن نور طبیعی بیشتری دارد. همان جا دقیقا بهترین محل نگهداری از ساکولنت شماست. ساکولنت ها نور دوست هستند اما مراقب تابش مستقیم نور خورشید هم باشد تا برای مدت طولانی روی گیاه تان نباشد.

دمای محیط خانه تان اگر بالا و پایین می شود ممکن است ساکولنت ها را به هم بریزد . برای طول عمر بیشتر گیاه سعی کنید سرد و گرم نکنید و دمای محیط ثابت باشد.

اگر اهل آبیاری و رسیدگی منظم به گل و گیاه نیستید این ساکولنت های سربه زیر همدم خوب و کم توقعی برایتان است. آب بسیار کم می خواهد و آبیاری دو هفته یک بار برایش کافی است. فصل  زمستان که بیاید از این مقدار کمتر هم می شود . می رسد به ماهی یک بار. البته که خساست در آبیاری هم موجب رنجش ساکولنت هاست. به خصوص در بهار و تابستان که فصل رشد ساکولنت است. دل شان که از بی آبی بگیرد رشد شان متوقف می شود . برگ هایشان می ریزد . سطح گیاه هم خال خال قهوه ای می گیرد.  گیاه ساکولنت روی کود هم خیلی گیر نیست. تا شش ماه اول نیاز به کود ندارد . بعد از آن هر ماه یک بار کوددهی کافی است. 

اگر ساکولنت ها خوب بودند و نگهداری شان به دلتان نشست چه خوب که بتوانید خوبی شان را تکثیر کنید. تکثیر گیاه ساکولنت ساده است. از بین برگ های ساکولنت ، برگ های سالم و قوی تر را نشان کنید و بچینید . دستش را بگذارید در دست  خاک گلدان مناسب که انتخاب کرده اید. گلدان تان را در نور غیر مستقیم بگذارید جایی که در اصطلاحات باغبانی و به زبان باغبان ها نیمه سایه است.

نور مستقیم آفتاب دشمن قلمه برگ ساکولنت هستند. روزانه خاک ساکولنت های تازه کاشته شده را آبپاشی کنید تا 4 هفته که برگ ها شروع می کند به ریشه زدن . 6 تا 7 هفته که بگذرد شما گیاه جدید تان را می توانید ببینید .مبارک است .  یک ساکولنت کوچک از دل گلدان زیبای شما متولد شده است.

اگر با خواندن  این مطلب علاقه مند به خرید ساکولنت شدید و این گیاه زیبا و دوست داشتنی را پسندیدید به اولین گل فروشی یا بازار گل و گیاه نزدیک به منزل تان مراجعه کنید و یکی از انواع خانواده پرجمعیت ساکولنت ها را بخرید و به خانه ببرید. بازارهای گل و گیاه برای خرید به صرفه تر است و با قیمت های به مراتب پایین تر کمک می کنند تا خرید اقتصادی تری داشته باشید و ساکولنت با قیمت کمتر به خانه ببرید.

 

نظر به صورت خصوصی ارسال شود.