مجله اینترنتی وبلایت

فروشگاه های آنلاین وبلایت

مجله اینترنتی وبلایت

فرهنگ سپیدپوشان در کویر ورزنه

سعید ایل بیگی | شنبه | 1397/04/02 | 09:30 | شماره ی اول

0

843

ویدئوهای فرهنگ سپیدپوشان در کویر ورزنه صداهای فرهنگ سپیدپوشان در کویر ورزنه تصاویر فرهنگ سپیدپوشان در کویر ورزنه

برخی معتقدند پوشیدن چادر سفید به‌خاطر مقابله با گرمای شدید تابستانی در این نقطه کویری است. یا به دلیل این که ورزنه در گذشته دیار روحانیون زردشتیان بوده، این رسم از رسومات آنان شده است، چون روحانیون زردشتی لباسی از پنبه می‌پوشیدند و نوار مقدسی در تشریفات مذهبی به گردن می‌آویختند که از جنس پنبه بوده است.

شهر ورزنه در ۱۱۰ کیلومتری جنوب شرقی اصفهان واقع شده و نزدیک‌ترین شهر و ساده‌ترین راه دسترسی به تالاب گاوخونی به شمار می‌آید.
ورزنه را سفیدترین شهر ایران می دانند ، چرا که هر رهگذری که گذرش بر این شهر می‌افتد، اولین چیزی که جلب توجه می‌‌کند، زنان و دختران چادر سفیدی هستند که به جای پوشیدن چادر سیاه متداول ، چادری به رنگ کاملا سفید به سر می‌کنند.
هرچند که در سالهای اخیر به دلیل اختلاط فرهنگ ها در میان بانوان شهر استفاده از چادر مشکی هم مرسوم شده ولی پوشش غالب همچنان سفید است

در مورد علت‌ آن نظرات گوناگونی شایع است، برخی معتقدند پوشیدن چادر سفید به‌خاطر مقابله با گرمای شدید تابستانی در این نقطه کویری است.

یا به دلیل این که ورزنه در گذشته دیار روحانیون زردشتیان بوده،
این رسم از رسومات آنان شده است، چون روحانیون زردشتی لباسی از پنبه می‌پوشیدند و نوار مقدسی در تشریفات مذهبی به گردن می‌آویختند که از جنس پنبه بوده است.»

پل قدیمی ورزنه، مسجد جامع، رباط شاه‌عباسی، کاروانسرا و بادگیرهای قدیمی، آب‌انبارهای متعدد، برج‌ها و کبوترخانه‌ها، قلعه‌ها و آثاری از آسیاب‌های آبی و امامزاده شاه زین‌العابدین ازجمله ابنیه تاریخی این شهر محسوب می‌شوند.

نظر به صورت خصوصی ارسال شود.