مجله اینترنتی وبلایت

فروشگاه های آنلاین وبلایت

مجله اینترنتی وبلایت

اوج صنعت موزه‌داری پس از انقلاب

سعیده سخایی | شنبه | 1397/04/02 | 09:30 | شماره ی اول

0

1102

وبلایت
ویدئوهای اوج صنعت موزه‌داری پس از انقلاب صداهای اوج صنعت موزه‌داری پس از انقلاب تصاویر اوج صنعت موزه‌داری پس از انقلاب

جام جم/فرهنگی/19 دی 97 تاریخ، هنر و تمدن ایرانی سابقه‎ای بسیار طولانی دارد اما باوجوداین سابقه طولانی شاید درگذشته کمتر مورد اهمیت قرار می‌گرفته است. یکی از مهم‌ترین راه‎های ارتباطی با تاریخ و تمدن هر کشوری موزه‌ها محسوب می‌شوند. صنعت موزه در ایران پس از انقلاب بسیار رونق گرفت و اکنون تبادل فرهنگی قدرتمندی با بسیاری از کشورهای دیگر دارد.

جام جم/فرهنگی/ 19 دی 97

گفت‌وگوی جام جم آنلاین با محمدرضا کارگر مدیرکل امور موزه‌های کشور؛ صنعت موزه ایران پس از انقلاب رو به رشد رفت، با مبحثی به نام «موزه غیردولتی» گره خورد و با افزایش تعداد موزه‌ها مواجه شد. درآمدها بیشتر و تبادل فرهنگی با کشورهای دیگر آغاز شد.

 

هر یک از دستاوردهای فرهنگی ایران درزمینهٔ موزه‌ها پس از انقلاب را می‌توان به‌صورت جداگانه توضیح داد.

 

محمدرضا کارگر مدیرکل امور موزه‌های کشور در این رابطه به جام جم آنلاین گفت: قبل از اینکه به بحث موزه‌های خصوصی و تلاش برای گسترش فرهنگ، تمدن و هنر کشور بپردازم باید به نکته مهم‎تر یعنی تلاش فرهنگی موزه‌های ایران در خارج از کشور اشاره‌کنم.

 

وی عنوان کرد: در سال‌های بعد از انقلاب و به‌خصوص سال‌های اخیر، نمایشگاه‎های متعددی را در کشورهای مختلف آسیایی و اروپایی برگزار کرده‎ایم.

 

مدیرکل امور موزه‌های کشور افزود: این نمایشگاه‎ها کمک می‎کند تا مردم جهان به‌صورت مستقیم با مظاهر فرهنگی و تمدنی ما از نزدیک آشنا بشوند. حُسن انتقال داشته‎های فرهنگی در این‎گونه از فعالیت‎ها این است که تفسیر محسوب نمی‎شود. مثلاً وقتی مردم کتیبه‎ای مربوط به سه هزار سال پیش را می‎بینند ، دیگر به‌یقین می‎رسند که مردم ایران از سه هزار سال پیش دانش نگارش و تمدن داشته‌اند.

 

کارگر در ادامه گفت: مراجعه‎کنندگان خارجی وقتی به متن کتیبه‎ها مراجعه می‎کنند با جهان‎بینی و ایدئولوژی مردم ایران و نگاهشان به صلح و صدها مقوله انسانی دیگر آشنا می‎شوند. آگاهی و باورپذیری در همه مردم با این حرکات به وجود می‎آید.

 

این مقام مسئول بیان داشت: دستاوردهای جامعه ایرانی در حوزه‌های صنعت ، سفال، فلز، معماری، بافته‌ها و تمامی هنرها دیده می‌شود و مردم کشورهای دیگر به این باور می‌رسند که نقش ایرانی‌ها در ایجاد تمدن بشری به چه میزان بوده است و قطعاً این آگاهی موجب تغییر نگاه آنها به موضوعی مثل ایران می‌شود.

 

وی گفت: با همه تلاش‎های سیاسی که با اغراض مختلف صورت می‎گیرد تا بر اساس آن چهره واقعی ایران و فرهنگ و تمدنش مشخص نشود، این نمایشگاه‎ها به معرفی فرهنگ و تمدن ما کمک و پنجره جدیدی را رو به مردم دنیا باز می‎کند. مردم از طریق این پنجره ، تاریخ ایران را می‎بینند و جایگاه فرهنگ و هنر مردم کشورمان مشخص می‎شود.

 

مدیرکل امور موزه‌های کشور اضافه کرد: دستاورد بسیار مهم دیگر این است که کشورهایی مثل فرانسه، کره جنوبی و یا کشورهایی در همسایگی خودمان مثل ارمنستان و یا سایر کشورها، آثار تمدنی خود را برای معرفی فرهنگ و تمدن خودشان به کشور ما می‎آورند.

 

وی ادامه داد: این اتفاق دارای چند دستاورد فرهنگی است؛ یک دستاورد بزرگ فرهنگی این است که ایران به استانداردهایی از موزه‌داری رسیده که می‎تواند محافظ بسیار خوبی برای بهترین و مهم‎ترین آثاری باشد که در آن کشورها وجود دارد؛ چه ازلحاظ حفاظت فیزیکی و چه ازلحاظ حفاظت شیمیایی. این اتفاق باعث شکل‎گیری یک تعامل بسیار گسترده فرهنگی بین ایران و سایر کشورها می‎شود.

 

کارگر یادآور شد: برخلاف این‌که تلاش‎های زیادی که در راستای منزوی کردن ایران صورت می‎گیرد ، صنعت موزه‎داری باعث شده تا ایران نشان دهد کاملاً در حوزه‎های فرهنگی بسیار پرتلاش است و ارتباط تنگاتنگی با دیگر کشورها دارد. مباحث سیاسی نمی‎تواند جلوی گفت‎و‎گو و تبادل فرهنگی ایران با دیگر کشورها را بگیرد.

 

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: دستاورد دیگر موزه صنعت این است که مردم کشور می‎توانند بافرهنگ و تمدن ایران و دیگر جوامع بیشتر آشنا شوند.

 

از موفقیت مهم دیگر که در چند سال اخیر بسیار خودش را نشان داده است، استرداد اموال فرهنگی به شمار می‎رود. در طول هفت سال گذشته و در مقایسه با روند همین مسئله در دهه‎های گذشته دستاورد بسیار بزرگی را تجربه کردیم و موفق شدیم مجموعه‎های بسیار باارزشی را از سراسر دنیا به کشور خودمان مسترد کنیم.

 

کارگر اذعان داشت: باید به گسترش موزه‎ها در داخل کشور هم توجه کنیم. از دیدگاه آمار اگر بخواهم صحبت کنم باید بگویم که امروز 50 موزه غیردولتی در ایران وجود دارد که این آمار در کمتر از یک دهه گذشته به وجود آمده است. در شش ، هفت سال گذشته باسیاست و رویکردی که اداره کل موزه‎ها به این مسئله داشت، شاهد افزایش این موزه‌های غیردولتی شدیم.

 

وی افزود: امیدواریم تا سه سال آینده تعداد موزه‌ها را به عدد هزار برسانیم. باید به‌روزی برسیم که هزارمین موزه را افتتاح کنیم. این اتفاق بزرگی خواهد بود و رشد بسیار زیادی را درزمینهٔ فرهنگی نشان می‎دهد ؛ به‌گونه‌ای که درزمینهٔ گسترش موزه‎های خصوصی باوجود همه شرایط اقتصادی ما شاهد رشد 140 درصدی بودیم. این رویکرد افزایش موزه در جامعه ما به وجود آمده است و اکنون شاهد گسترش آن هستیم تا به فرهنگ، هنر و تمدن کشورمان کمک زیادی شود.

 

مدیرکل امور موزه‌های کشور تصریح کرد: زمانی به توسعه پایدار دست پیدا می‎کنیم که مردم ما نسبت به گذشته ، تاریخ، تحولات اجتماعی و سیاسی خودشان آگاهی کامل داشته باشند. مردم ما باید با مظاهر تمدنی کاملاً آشنا باشند و از دستاوردهای پدران ما در 11 هزار سال گذشته نیز اطلاع پیدا کنند. این دستاوردها به‌صورت مدون در تاریخ و فرهنگ ما شکل‌گرفته است.

 

کارگر در ادامه گفت: خشت را به‌عنوان آغاز مدنیت می‌دانیم و به‌هرحال نشانی از ساخت‌وساز به شمار می‌رود. خشت نشینی نماد این است که انسان از غارنشینی به سمت یکجا‌نشینی می‌رود. بسیاری از ملل نیز این را آغاز فرهنگ و تمدن می‎دانند. اما ما از 600 تا 800 هزار سال پیش هم آثاری در دست داریم که نشان می‎دهد در این سرزمین و در فلات ایران ، انسان‎هایی زندگی می‎کرده‎اند.

 

وی تأکید کرد: بحث 11 هزار سال از این منظر عنوان می‌شود که مردم باید با غنای تاریخی خودشان آشنا شوند. این آشنایی موجب عشق ورزیدن و ایجاد امید می‌شود و نتایج مثبتی به همراه دارد. ما این نتایج مثبت را در رابطه با توسعه پایدار می‌بینیم.

 

کارگر بیان داشت: اگر ما می‎خواهیم مردمی داشته باشیم که بیش‌ازحد عاشق فرهنگ و تمدنشان باشند باید آنها را با این زمینه‎ها آشنا کنیم. موزه‎ها در این رابطه نقش بسیار بسزایی دارند. از سویی دیگر اعتقاددارم یکی از سرمایه‌های بزرگ ما میراث فرهنگی است. این موضوع باید در دیپلماسی فرهنگی ما کاملاً خودش را نشان بدهد. مثلاً وزیر خارجه ما وقتی به هرجایی از این دنیا سفر می‌کند ، همه‌کسانی که میزبان او هستند باید از این را مدنظر داشته باشند که او از سرزمینی می‌آید که 11 هزار سال تمدن دارد. ما باید این تمدن را به رخ بکشیم.

 

مدیرکل امور موزه‌های کشور در پایان گفت: اگر مردم در هزاره‎های گذشته این تاریخ ، هنر و تمدن را حفظ کرده‌اند قطعاً در هزاره‎های دیگر هم می‎توانند قدرت حفظ آنها را داشته باشند. درواقع مردم دنیا باید مردم ایران را مترادف با 11 هزار سال تاریخ و تمدن بدانند. رویکرد به موضوع موزه‌ها باید بیشتر شود. ایرانی بودن یک افتخار بزرگ است و این درواقع چیزی به شمار می‌رود که موزه‌ها به ما می‌گویند.

 

نظر به صورت خصوصی ارسال شود.