مجله اینترنتی وبلایت

فروشگاه های آنلاین وبلایت

مجله اینترنتی وبلایت

رقص بهار

سعید ایل بیگی | شنبه | 1397/04/02 | 09:30 | شماره ی اول

0

1283

ویدئوهای رقص بهار صداهای رقص بهار تصاویر رقص بهار

شهرداد روحانی متولد ۶ خرداد ۱۳۳۳ که در رشت به دنیا آمده است. او موسیقیدان، آهنگساز و رهبر ارکستر ایرانی است که در تابستان ۱۳۹۵ به عنوان رهبر ارکستر سمفونیک تهران انتخاب شد.

شهرداد روحانی متولد ۶ خرداد ۱۳۳۳ که در رشت به دنیا آمده است.

او موسیقیدان، آهنگساز و رهبر ارکستر ایرانی است که در تابستان ۱۳۹۵ به عنوان رهبر ارکستر سمفونیک تهران انتخاب شد.

او در خاانواده ای هنرمند رشد یافت ؛ پدرش رضا روحانی موسیقیدان بود. روحانی از ۵ سالگی شروع به فراگیری موسیقی کرد و در سن ۱۰ سالگی وارد هنرستان موسیقی شد و پس از اتمام تحصیلات در هنرستان موسیقی ملی به قصد ادامه تحصیل در رشته موسیقی عازم وین شد.

شهرت روحانی بیشتر به دلیل تنظیم و رهبری ارکستر کنسرت یانی است که به همراه ارکستر سلطنتی فیلارمونیک در فضای باز در پارتنون واقع در آتن پایتخت یونان انجام شد. این کنسرت تحسین و نقد بینندگان را در پی داشت به طوریکه که به پربیننده‌ترین برنامهٔ پخش شده از تلویزیون در آمریکا، و دومین موزیک ویدئوی پرفروش در تاریخ جهان پس از موزیک ویدیوی «تریلر مایکل جکسون» تبدیل شد.

او رهبری چندین ارکستر سمفونی معتبر را به عنوان رهبر مهمان بر عهده داشته که از آن جمله می‌توان ارکستر سلطنتی فیلارمونیک لندن، ارکستر سمفونیک مینه‌سوتا، سمفونیک کلرادو، سمفونیک سن دیگو، سمفونیک ایندیاناپولیس، سمفونیک نیوجرسی، سمفونی فیلارمونیک زاگرب، سمفونی جوانان آمریکا، و غیره را نام برد.

روحانی در سال ۱۹۹۸ توسط دولت تایلند برای ساخت قطعه موسیقی مراسم افتتاحیه و اختتامیه سیزدهمین دوره بازی‌های آسیایی دعوت شد. در سال ۱۹۹۹ جایزه پیکانس تایلند، که معتبرترین جایزه موسیقی و هنری این کشور است را از آن خود کرد. وی در زمینه ساخت و تنظیم موسیقی فیلم نیز فعال است. آهنگ "Connies Butterfly" با شهرتی جهانی یکی از بهترین آثار وی می‌باشد.

روحانی اولین آهنگ خود در ۱۸ سالگی ساخت قطعه برفراز آسمانها که با صدای ابراهیم حامدی بر روی تیراژ پایانی فیلم برفراز آسمانها منتشر شد، این ترانه توسط نیما مسیحا با آهنگسازی شهرداد روحانی و تنظیم رضا تاجبخش در سال ۱۳۹۴ بازخوانی شد. در فیلم معروف سلام سینما از آهنگ‌های شهرداد روحانی برای موسیقی متن استفاده شد. لازم به گفتن است از مهمترین آثار وی آلبوم بی کلام نسیم بهاری است که از جمله آهنگ‌های شاخص آن، آهنگ‌های «رقص بهار و رقص عذرا» است.

روحانی از اوایل دهه 80 شمسی به عنوان رهبر ارکستر به ایران آمد و حتی مذاکراتی برای این که رهبری دائمی ارکستر سمفونیک تهران را بپذیرد، انجام داد. او از جمله موزیسین‌هایی است که تقریبا هر سال یک یا دو اجرا را با ارکستر سمفونیک تهران به صحنه برده است .

 

پ ن : ویدئویی که در این پست ملاحظه می فرمایید اجرای قطعه رقص بهاری است که با تکنوازی شهرداد روحانی ، اسفند ماه سال 74 در استودیوی شرکت ترانه در لس انجلس ضبط شده

0:00
0:00
فهرست پادکست ها
نظر به صورت خصوصی ارسال شود.