مجله اینترنتی وبلایت

فروشگاه های آنلاین وبلایت

مجله اینترنتی وبلایت

پلاستیک‌هایی که بیشتر از ما عمر می‌کنند

زهرا زنگنه | شنبه | 1397/04/02 | 09:30 | شماره ی اول

0

1427

وبلایت
ویدئوهای پلاستیک‌هایی که بیشتر از ما عمر می‌کنند صداهای پلاستیک‌هایی که بیشتر از ما عمر می‌کنند تصاویر پلاستیک‌هایی که بیشتر از ما عمر می‌کنند

همیشه دوستداران محیط‌زیست هشدار داده‌اند تا جایی‌که می‌توانید یا از پلاستیک استفاده نکنید یا اگر هم استفاده می‌کنید آنها را در طبیعت رها نکنید، چون سال‌های زیادی لازم است تا تجزیه شوند و همین، آلودگی محیط‌زیست را به دنبال دارد. شاهد آن، بطری پلاستیکی‌ای است که بعد از 50 سال، صحیح و سالم در انگلیس پیدا شده است. این بطری پلاستیکی که بطری محتوی مایع ظرفشویی بوده، حدود 50سال پیش در طبیعت رها شده بود اما حالا بعد از گذشت سال‌ها بدون اینکه آسیب ببیند دوباره به دست انسان رسیده و گویا هفته گذشته تولید شده است. این زباله پلاستیکی، قدرت آلایندگی پلاستیک را نشان می‌دهد.

روزنامه فرهیختگان، شماره 2608 ،22/7/97

به گزارش sciencealert، این بطری شاید در ظاهر لهیده شده باشد و روی آن لکه‌هایی افتاده باشد، اما رنگ‌های روی کاغذ بطری و مارک آن کاملا سالم و قابل خواندن بود. در واقع، این زباله انسانی هرگز نمی‌میرد، پس بیشتر حواس‌تان به زباله‌ای که تولید می‌کنید، باشد. رهاشدن زباله‌های پلاستیکی در دریاها و اقیانوس‌ یکی از اصلی‌ترین خطراتی است که محیط‌زیست را به‌شدت تهدید می‌کند.  این بطری را سرپرست گروه نجات گارد ساحلی Burnham انگلیس، در انبوهی از زباله که با جزر و مد آب به کناره ساحل کشیده شده بود، پیدا کرد. زباله با زباله فرق دارد؛ برخی زباله‌ها مانند چوب و جلبک دریایی، زباله‌های طبیعی هستند که جزئی از همین طبیعت هستند و به مرور تجزیه و دوباره وارد دریا و چرخه حیات می‌شوند و حتی بسیاری از آنها غذای گونه‌های دریایی می‌شوند اما زباله‌هایی مانند همین بطری پلاستیکی حتی از من و شما هم بیشتر عمر می‌کنند و می‌شوند بلای جان محیط‌زیستی که در آن هزاران گونه گیاهی و جانوری زندگی می‌کنند. همین پلاستیک‌ها با باقی ماندن در طبیعت، راهی به منابع غذایی ما پیدا می‌کنند و حتی فراتر از آن رفته و وارد اقیانوس‌ها شده و بلای جان حیوانات آبزی می‌شوند.

شاید خیلی عجیب به نظر برسد اما، بعضی انواع پلاستیک 450 سال زمان می‌برد تا تجزیه شوند و بعضی هم هرگز تجزیه نمی‌شوند

لینک در روزنامه فرهیختگان

نظر به صورت خصوصی ارسال شود.