مجله اینترنتی وبلایت

فروشگاه های آنلاین وبلایت

مجله اینترنتی وبلایت

بالا ترین میزان آزادی در کدام کشور است؟

سعید ایل بیگی | شنبه | 1397/04/02 | 09:30 | شماره ی اول

0

2306

ویدئوهای بالا ترین میزان آزادی در کدام کشور است؟ صداهای بالا ترین میزان آزادی در کدام کشور است؟ تصاویر بالا ترین میزان آزادی در کدام کشور است؟

آزادی یعنی در هر مکان و هر زمان مثلا هرچه دلت خواست ؛ بخوری و بیاشامی.مثل خرید و فروش و مصرف نوشابه های الکلی . اما آزادترین کشور دنیا کجاست روی نقشه جغرافیا؟ تقریبا در همه کشورها قانون و قواعدی هست تا سنگ روی سنگ بند شود.در کشورهایی که خوردن مشروبات الکی آزاد است،نوشابه های الکلی را فقط می توان در رستوران ها و مکان هایی که مجوز عرضه آن را دارند تهیه و در همان مکان مصرف کرد .

 
 
به تصور عده ای ، از نشانه های  آزادی در یک جامعه ، رها و آزاد بودن انجام هرکاری است.آزادی یعنی در هر مکان و هر زمان مثلا هرچه  دلت خواست ؛ بخوری و بیاشامی.مثل خرید و فروش و مصرف نوشابه های الکلی .
 اما تقریبا در همه کشورها قانون و قواعدی هست تا سنگ روی سنگ بند شود.
در کشورهایی که خوردن مشروبات الکی آزاد است،نوشابه های الکلی را فقط می توان در رستوران ها و مکان هایی که مجوز عرضه آن را دارند تهیه و در همان مکان مصرف کرد یا بر طبق قانون یکی از ایالات کانادا اگر شما میزبان یک مهمانی در منزل خود باشید،مسئولیت پیشگیری از صدمات به میهمانان و حفاظت از میهمانان خود را بعهده گرفته اید و این شامل میهمان هایی که بیش از حد نوشیده باشند هم می شود. پس اوضاع که این شکلی می شود خیلی باید مراقبه کنید تا نکند یک وقتی مبادا یکی از یکی از مهمان های شما در حالت مستی ، جدلی را آغاز کند  یا از پله ها پایین بیافتد یا بعد از خوردت مشروبات الکلی پشت فرمان ماشین بنشیند و رانندگی کند.
در کشورهای اروپایی هم اگرچه منع شرعی برای مصرف الکل مثل کشورهای مسلمان نیست اما منع قانونی با شدت و ضعف در همه این کشورها اعمال می شود. سیاست گذاری کشورها با اندک تفاوتی در جزئیات تقریبا شبیه هم است مثلا :
 در انگلیس :
 مصرف الکل زیر 5 سال برای مصارف بسیار ضروری پزشکی ، زیر 15 سال در خانه و یا خانه دوستان با اجازه والدین خرید مشروبات الکلی زیر 18 سال ممنوع است اما مشروبات سبک با غذا در رستورانها یا خرید توسط بزرگسال برای زیر 18 سال و نوشیدن همراه او مجاز است. در برخی مراکز فروش ورود افراد زیر 21 سال ممنوع است . ضمن آنکه فروش شکلات لیکور دار هم به زیر 16 سال ممنوع است . لیکور، یکی از انواع نوشیدنی‌های الکلی است.
 
در سوئد :
خرید برای زیر 18 سال ممنوع است و سن ورود به  بارها و کلاب ها ، 18 ، 20 و حتی23 تعیین شده است . در این کشور سوئد مالیات بر مشروبات الکلی بسیار بالا و در فهرست محصولات بسیار گران است و فروشگاههای خاصی را دولت در مناطق تعیین شده اعلام کرده تا مشروبات بالای 12 درصد الکل را عرضه می کنند . با این حال ،  فروشنده در نهایت تصمیم گیرنده نهایی است برای اینکه مشروب راعرضه کند به خریدار یا نه . تقریبا افراد زیر 21 سال حق خرید مشروبات سنگین را ندارند . در این کشور سیاست جایگزینی مشروبات سبک دنبال می شود.
 
در آلمان :
منعی برای مصرف زیر 16 سال وجود ندارد اما منع خرید مشروبات سبک برای زیر 16 سال و مشروبات سنگین برای زیر 18 سال و منع مصرف در مجامع عمومی و همراه با والدین و قوانینی مشابه آن  اعمال می شود . قوانین رانندگی با الکل در این کشور سخت و جرایم آن سنگین است.
 
در ایسلند :
 سن فروش مشروب را تا بیست سال بالا برده اند
 
در ایتالیا :
در این کشور سن خرید تا 16 سال پایین آمده اما برای مستی در انظار عمومی قوانین جزایی دارند
 
در نروژ :
در نروژ خرید مشروبات سبک برای زیر 18 سال و مشروبات سنگین برای زیر 20 سال ممنوع است اما در صورت فروش خریدار مجرم نیست فروشنده از لحاظ قانونی مجرم محسوب می شود.در این کشور هم قیمت مشروبات الکلی را بسیار بالا برده اند. در این کشور  الکل بالای 60 در صد حکم  مواد مخدر را دارند.
با این آمار و ارقام ،  مردم آن سوی آب ها بر خلاف تعریف برخی از آزادی  ، خیلی هم  آزاد ِ آزاد هم نیستند .
 
در این کشورها سیاستهای فرهنگی به دنبال ایجاد مراکز بازپروری افراد معتاد به الکل و برگشتن به جامعه هستند. نخبگان هم تبلیغ زندگی سالم می کنند ؛  به دور از مشروبات الکلی. درکشورهای اروپایی مثل کشورهای اسکاندیناوی علاوه بر سن مشخص مصرف کننده گان برای فروشندگان مشروب هم محدودیت عرضه در نظر گرفته شد. مالیات سنگین، محدودیت فروشگاه های عرضه و گرانی مشروبات با الکل بالا از سیاستهای محدودیت عرضه است. این کشورها سالها  مصرف مشروبات الکلی با در صد الکل بالا را رواج داده اند و حالا سعی و تلاش می کنند برای برگرداندن الگوی مصرف به سمت مشروبات غیر تقطیری با درصد الکل زیر 12 در صد است که موفق هم بوده اند.
در طول تاریخ بشری ، قوانینی همیشه بوده و هست که کمک می کند تا فرهنگ جامعه ای که آدمهای زیادی را در دل خود جای داده را در چارچوب کلی نگه دارد تا به هم کمترین آسیب ممکن را بزند و در عین حال رشد کنند. مقررات اجتماعی همان قوانین خاصی است که جامعه با آگاهی قبلی وضع می کند .این یک قانون نانوشته در فرهنگ جهانی است که حتی آزادترین کشور جهان را هم می برد زیر چارچوب خودش. حالا روی نقشه بگردیم به دنبال آزادترین کشور دنیا .
نظر به صورت خصوصی ارسال شود.